Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Meghívó
Antall József születésének 93. évfordulója alkalmából rendezett
Emlékestre
Megemlékezést tart:
Prof. Dr. Habil. Szalály Sándor, Dsc
a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója
Pálfy G. István
újságíró, irodalomtörténész
Házigazda:
Csáky András
Időpont: 2025. április 11., 17.30
Helyszín: Ceglédi Városháza Díszterme
(Cegléd, Kossuth tér 1.)
2025. május 11.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
A tanárok túlnyomó többségénél jelentős béremelést hozott a pedagógus-életpályamodell szeptember 1-jei bevezetése – mondta el Thaisz Miklós, a köznevelési államtitkárság tanácsadója az Antall József Baráti Társaság szerda esti rendezvényén.
„2010 óta eldöntött dolog volt, hogy a pedagógus-életpályamodellt idén szeptemberben vezetjük be, így nem lehet csúszásról beszélni – mondta el Thaisz Miklós, a köznevelésért felelős államtitkárság politika tanácsadója. – Időbe telt a mostani szisztémát kialakítani, ráadásul a kormányban is komoly harcokat kellett megvívni.”
Arra a felvetésre, hogy egyes tanárok esetében bércsökkentéssel járt az emelés, a szakértő elmondta, hogy ez csupán 1-3 ezer embert érint. Felhívta a figyelmet arra, hogy a bérek nemcsak szeptemberben, hanem januárban is nőni fognak, mivel a tanári illetmények a minimálbérhez vannak kötve.
Jövőre élesedik a minősítés
A következő években kerül majd sor a minősítésekre, amely alapján rangsorolva lesznek az oktatók – hangsúlyozta Thaisz. „Az életpályamodell sikere nem attól függ, hogy mennyit teszünk bele, hanem kellenek olyan szakértők is, akik megfelelő módon képesek értékelni a tanárokat.” Tapasztalt pedagógusok végezhetik csak az értékelést, akiknek komoly vizsgán is át kell menniük – ismertette a szakértő. „Ebben a tanévben csak próbaellenőrzések lesznek, míg jövőre már élesben fog működni a rendszer.”
Thaisz szerint fontos szempont volt, hogy a pályakezdő tanárok fizetését megnyomták, de arra is figyelni kellett, hogy a tapasztaltabb kollégák se járjanak rosszul. Azt mondta, a szakszervezetek közül csupán a PDSZ-szel nem lehetett normális tárgyalásokat folytatni, mivel sok esetben az ellenkezőjét mondták annak, amivel a minisztériummal korábban megállapodtak.
Nem voltak elbocsátások
Szólt arról is, hogy a jövőben érdemes elgondolkozni azon, hogy érdemes lenne-e az egész napos iskolát bevezetni; egyelőre csupán a délutáni kötelező foglalkozások rendszere valósult meg, amely egyebek között a szegényebb tanulók számára nyújt felzárkózási lehetőséget. Thaisz rámutatott arra, hogy a korábbi rémisztgetésekkel szemben nem volt pedagóguselbocsátási hullám, így ezek a hangok el is halkultak.
A Klebersberg Intézményfenntartó Központot érintő kritikák kapcsán a szakember rámutatott arra, hogy mellette megmaradt az egyházi intézmények, valamint az egyetemi gyakorlóiskolák autonómiája. A változtatások szükségességét azzal indokolta, hogy az utóbbi két évtizedben az önkormányzatok között óriási vagyoni különbségek alakultak, amelyek az iskolákra is kihatással voltak. Számos probléma van az új rendszerrel, így ha valahol történik valami, abból országos ügy lesz – tette hozzá.
Kovács András
Megjelent az mno.hu-n 2013. október 31-én.