Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
id. Antall József Orosziban felállított szobrának újbóli átadása
2024. július 24., 17.00
Oroszi
Adományozói felkérés
Az első alkalommal meghirdetett adományozói felkérésünk 2023. december 29-ei határidejéig 958.000 Ft adomány, további 300.000 Ft előadásra fordítható támogatást kaptunk.
Bővebben ezen a linken keresztül tájékozódhat!
Köszönjük!
2024. november 23.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Széchenyi istván születésének 200. évfordulója alkalmából 1991. május 6-án beszédet mondott Antall József a Magyar Tudományos Akadémia közgyűlésén.
"Széchenyi István életművét nem idézhetem most fel. Nálam sokkal jobban és hivatottabban tette meg azt a Tudományos Akadémia elnöke. Mélyen egyetértek azzal amit mondott, hogy ezek az ünnepek és az egy személyhez kötött visszaemlékezések soha nem szolgálhatnak indoklásul arra, hogy csak egy személyre koncentráljunk és csak egy személy életútjára próbáljuk visszavezetni a történés folyamatát. Azt hiszem mélyen igaz, amire utalt, hogy Széchenyi, Kossuth, Deák, Eötvös József – csak a négy legnagyobbat említve, és nem szólva Batthyány Lajosról, Wesselényiről és másokról –, akik eszméikkel, életművükkel a modern Magyarország megszületésének tartópillérévé váltak.
E négy óriás megteremtette a magyar intézményrendszerekben a magyar szellemiségben és a magyar politikai gondolkodásban mindazt, ami tulajdonképpen a modern Magyarországot jelenti. A közöttük húzódó személyi vagy politikai nézetkülönbség nem mondathatja azt velünk, hogy ők egymás ellenségei vagy ellenfelei voltak. Csak azt: ugyanannak az átalakulásnak, ugyanannak a folyamatnak a részeseiként – ami a németeknél az egységmozgalomban, az olaszoknál a risorgimentóban testesült meg, nálunk abban a fél évszázadban, ami 1825 és 1875 között végbement –, mint a modern Magyarország megalapozói ünnepelhetők. E négy történelmi személyiség közül Széchenyi István megtanít bennünket arra, hogy a pártok felett, a napi politikai érdekellentétek felett van valami, ami átfogó. Van valami, ami nem lehet az egyszerű hétköznapok része, az álom és a valóság összefonódása, ami az ő elméjében a Lovakrul, a Nemzeti Kaszinón keresztül, a Hitel, Világ, Stádium és más művein át az egész magyar életet átfogta, a magyar élet és a magyar történelem minden kihívására megkísérelt választ adni. Széchenyi István tudta azt, ami útravaló mindnyájunknak, hogy az átalakulásra milyen óriási hatása van egy korszakváltozásnál a tulajdonviszonyok rendezésének. Ez volt az, amit a politikai harcban sem felejtett el, hogy a tulajdonviszonyok tisztázása, a hitelképesség megteremtése az, ami nélkül nincs átalakulás."