Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Meghívó
Antall József születésének 93. évfordulója alkalmából rendezett
Emlékestre
Megemlékezést tart:
Prof. Dr. Habil. Szalály Sándor, Dsc
a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója
Pálfy G. István
újságíró, irodalomtörténész
Házigazda:
Csáky András
Időpont: 2025. április 11., 17.30
Helyszín: Ceglédi Városháza Díszterme
(Cegléd, Kossuth tér 1.)
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Az "EKA, Ellenzéki kerekasztal" címmel 1991-ben megjelent portrékötetből származik az alábbi részlet. A riporter dr. Richter Anna.
dr. Richter Anna: Milyen szerepet tulajdonít a fantáziának a politikában?
Antall József: Nagy szerepe van, enélkül nem lehet alkotni. A politikához szükséges bizonyos szakmai és politikai ismeretanyag. Ehhez kell járulnia a politikai tapasztalatnak, és nélkülözhetetlen a politikai érzék. Külön fontossága van a képzelőerőnek, a fantáziának. Ez különböző politikusoknál más-más lehet, de bizonyos mértékben minden politizálónak szüksége van rá. Természetesen nem cserélendő össze a lehetőségek fölmérése a fantáziával, az a jó, ha kellő egyensúly áll fönt e kettő között.
dr. Richter Anna: Moralitás és politizálás: összeegyeztethető vagy egymást kizáró fogalmak?
Antall József: Nyilvánvaló – s ezt nem én mondom először –, hogy nem zárják ki egymást. Természetesen másként jelentkezik a morál a hétköznapi életben, és másként a politikában. Ám a politikának is megvannak a maga morális alapjai. Egy tudományos kutató sem tudja bizonyos moralitás nélkül eredményesen folytatni tevékenységét. Vannak eltérő tudományos vélemények, de ennek ellenére a kutatómunkának bizonyos morális korlátok között kell folynia. Ez ugyanígy érvényes a politikára is.
A politikai morálnak vannak általános területei és vannak sajátos szférái is. Bizonyos politikai tevékenység csak stratégiai célok kitűzésével valósítható meg, s itt bekapcsolódik a taktika, metodika és így tovább. Ennek következtében megvannak a politikai morálnak azok a sajátosságai, amelyek a köznapi emberi mércéktől eltérő módon jelentkeznek. A politikusok megítélésénél gyakran ezeket a köznapi emberi szempontokat teszik elsődlegessé, holott véleményem szerint ez a másodlagos. Egy politikusnál elsődlegesen az a mérték, hogy az ország érdekében mit tesz, s ezen belül természetesen vannak olyan politikai és morális normák, amelyeket meg kell tartania."