Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Meghívó
Antall József születésének 93. évfordulója alkalmából rendezett
Emlékestre
Megemlékezést tart:
Prof. Dr. Habil. Szalály Sándor, Dsc
a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója
Pálfy G. István
újságíró, irodalomtörténész
Házigazda:
Csáky András
Időpont: 2025. április 11., 17.30
Helyszín: Ceglédi Városháza Díszterme
(Cegléd, Kossuth tér 1.)
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Móczár Gábor beszéde, amely elhangzott 2022. december 9-én a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben
A történelmi sírkert 28-as, un. díszparcellájában állunk, amelyet – bármerre tekintünk – nemzetünk kiemelkedő történelmi személyiségeinek síremlékei vesznek körül. Mögöttünk Deák Ferenc mauzóleuma, ha dél felé nézünk, Kossuth Lajos síremléke, észak felé Jókai Mór nyugszik, míg nyugat felé Batthyány Lajos.
És közvetlenül mellettünk, a temető legmagasabb pontján a Nagykereszt, amely a Fiumei úti sírkert 2021 nyarán született központi szakrális terében az alkotók szándéka szerint szellemi és spirituális gyújtópont is kíván lenni, amely ide temetett nagyjaink nyugvóhelyén hivatott lelki hidat teremteni minden magyar ember között.
A Szentkereszt környezetében olvasható szövegrészletek és idézetek mind jelképei nemzeti összetartozásunknak. Azt a szellemi és spirituális erőteret igyekeznek megjeleníteni, amely elválaszthatatlanul fűzi össze kárpát-medencei magyarságunk küzdelmes történelmét a nemzetünk megmaradását szilárd alapként biztosító keresztény hitünkkel, kultúránkkal és nyelvünkkel.
A központi kereszthez vezető – kereszt-struktúrát megjelenítő – utak tengelyébe feliratos gránittáblák kerültek. Ezek elnevezése és száma szintén szimbolikus: a rövidebb utak (Atya, Fiú és Szentlélek útja) járószintjébe 7-7-7 táblát, míg a hosszabb útszakaszéba (Megmaradás útja) 14 táblát építettek be.
A Krisztushoz, azaz a Szentkereszthez vezető utak mind sajátságos és mély jelentéssel bírnak. Komoly kihívást jelentett az utakon elhelyezett táblákon szereplő idézetek kiválasztása a magyar történelem bőséges tárházából, így a szerkesztők a helyszín szellemiségéhez és az utak tematikájához leginkább illő szövegrészleteket és történelmi „mérföldköveket” igyekeztek megragadni. Minden egyes idézet és „mérföldkő” üzenetértékű, és a keresztény magyarság megtartását és megmaradását hivatott jelképezni.
A kereszthez keleti irányából, a sírkert 28-as parcellája felől - amelyben Antall József és Mádl Ferenc is nyugszik - vezet a Fiú útja, amely a teremtő szellemiség jelképe, idézeteivel jelentős magyar államférfiak keresztény hittel kapcsolatos gondolatait közvetítve.
A hetedik táblára Antall József miniszterelnök 1993-ban elhangzott ünnepi beszédének részletét véstük fel: „Azt jelenti Szent István öröksége, hogy magyarság, kereszténység, európaiság elválaszthatatlan egymástól, s ebben gyökeredzik egész szellemiségünk, európaiságunk.”
Amennyiben maradt volna hely még egy idézet megörökítésére, abban az esetben Mádl Ferenc köztársasági elnök 2001-es vatikáni beszédéből került volna rá a következő idézet:
„A magyarság egész történelme során egyedül a kereszténységgel kötött olyan szövetséget, amelynek töretlen fennállását ezer év múltán is ünnepelhetjük.”