Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Túró Rudi és szépségkirálynő választás
Kuturális térhódítás a politikai átmenetben
Meghívott beszélgetőtárs:
Tóth Eszter Zsófia,
történész, társadalomkutató, a Milton Egyetem oktatója, a Mediaworks főmunkatársa,
a "Csemege ajándékkosár. Fogyasztás és zene a Kádár-korszakban" c. könyv társszerzője
Moderátor:
Lesti Árpád,
politológus, Forum Politicum
Előadások a rendszerváltozás alkalmából
Modell és Valóság sorozat, XIII. évad 3. rendezvény
Időpont: 2025. január 16., 18.00
Helyszín: Háló Közösségi és Kulturális Központ - S4
(1052 Budapest, Semmelweis utca 4.)
2025. február 5.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Egy tekintélyes konzervatív és liberális párt hiányáról is beszélt Balázs Péter volt külügyminiszter az Antall József baráti társaság rendezvényén. Szólt arról is, hogy a „médiát nem lehet leváltani”, valamint jobb lenne, ha beleszürkülnénk az EU-ba.
Balázs előadásában kiemelte, hogy az ír vagy francia elnökség mindenképpen sikeres volt, míg ezzel szemben az olasz vezetés lényegesen gyengébb munkát végzett. A magyar elnökség sikerei között említette a Duna- és a romastratégiát a volt külügyminiszter. Az egykori diplomata nem nevezte jó döntésnek, hogy hazánk „továbbpasszolta” a keleti partnerségi csúcs megrendezését, mivel így egyetlen jelentősebb eseményre sem került sor hazánkban, ahová több kormányfő is érkezett volna.
A hazai uniós elnökség kapcsán elmondta, hogy mivel Gödöllőn zajlottak a főbb események, így az egész esemény egy kicsit el volt dugva az emberek elől, és az EU politikusai sem ismerték meg jobban az országot. Balázs rámutatott arra, hogy a szlovén elnökség nagyrészt az osztrákok segítségére támaszkodott, a csehekről úgy fogalmazott, hogy a kormány bukása okozta a problémát, míg a lengyelek a nagy tagállam mivoltukat hangsúlyozták.
Orbán konfliktust exportál?
A volt külügyminiszter a korábbi magyar–szlovák konfliktusról úgy fogalmazott, hogy az egy nagyon súlyos eset volt az unióban, itt a kormány a nemzetközi színtérre terelte a konfliktust, ezzel „tudatosan voltunk puhák”. Úgy látja, nem a kormány, hanem Orbán csinálja a konfliktust, ahol nincs, „ő oda visz”.
A hazánkat ért nemzetközi sajtótámadások kapcsán Balázs úgy fogalmazott, lehet, vannak túlzások benne, de a lényeg az összkép, ami az országról kialakult. „A médiát nem lehet leváltani, alkalmazkodni kéne hozzájuk.” Úgy látja, sokkal jobb lenne, ha hazánk beleszürkülne az Európai Unióba, és nem rólunk szólnának a hírek.
A volt diplomata szerint Gyurcsány legalább annyi szégyent hozott Magyarországra, mint Orbán. Mindkét nagy pártcsalád elhatárolódik tőlük – tette hozzá. „Hiányzik egy tekintélyes konzervatív párt Magyarországról, hasonlóan egy tekintélyes liberális párt is.” A Haza és Haladás alapítvány kapcsán elmondta, az ott dolgozók semmilyen juttatást nem kapnak a munkájukért. Ezzel szemben információnk szerint az alapítványnál nem ritkák a több százezres fizetések sem.
Kovács András
Az írás megjelent az mno.hu-n 2012. január 19-én.