Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Feltöltésre kerültek a Modell és Valóság előadássorozat rendezvényein készült filmek
A koronavírus járvány hatásaira tekintettel az Antall József Baráti Társaság 2009-ben útjára indított Modell és Valóság előadássorozatának rendezvényei halasztásra kerültek. A korábbi rendezvényeken készült filmekből készített rövid emlékeztető videók azonban folyamatosan kerülnek nyilvánosságra a Társaság honlapján és az előadássorozat Facebook oldalán.
A sorozat a Visegrádi Együttműködés 30. évfordulója alkalmából, 2021. február 15-én indul.
2021. február 24.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
1991. június 30-án kellett elhagynia az utolsó szovjet katonának hazánk területét. Nemzeti szuveneritásunk visszaszerzése kapcsán Antall József a Somlóhoz látogatott, ahol ünnepi beszédet mondott. A Szabadság Napja alkalmából Társaságunk minden évben megkoszorúzza a Somlón található Szent istván-kilátót, ahol emléktábla emlékezteti az utókort történelmünk e jeles eseményére.
Az alábbi részlet Antall József 1991-es beszédéből származik.
"A magyar nép mindig tudta azt, mi történik a világ nyugati felében, és azt is, hogy mi történik a világ keleti felében. Sajnos, már nem köszönthetem itt, az Önök soraiban azokat az egykori bölcs gazdákat, akik munka után, itt a somlói présházakban pihenve-beszélgetve többet tudtak a világról, mint sok tanult ember. Én még hallhattam tőlük, hogy milyen világ Amerika, mert volt olyan közöttük, aki megjárta New Yorkot, Washingtont, de Budapesten még nem volt, arra még nem akadt dolga. Azok, akik átkeltek az óceánon, vagy dolgoztak Nyugat-Európában, tudták, hogy mit jelent a világ élvonala. Akik a háború után élve visszatérhettek a frontról vagy a fogságból, azok elmondták, hogy milyen a kolhozban az élet, hogyan gazdálkodnak tőlünk keletre. Azt hiszem, itt vannak Önök között, akik erről tudnak szólni.
Szeretném a lelkére kötni az öregeknek: élményeiket, családi történetüket és emlékeiket adják tovább a gyermekeiknek, unokáiknak! Felhívom az unokák figyelmét arra, ne higgyék, hogy azok az elesett öregemberek, akik esetleg betegségükben néha már terhesek számukra, ne tudnának nekik újat mondani. Csak legyen türelmük őket megkérdezni, meghallgatni, és meg fogják tudni, hogy mit jelent a hétköznapok igaz magyar történelme, az egyszerű magyarok millióinak története; hogyan élték meg a múltat, a harctereket, a háború utáni időket, a Rákosi-rendszert, a Kádár-rendszert. És akkor majd megértik egymást a nemzedékek, akkor meg fogják érteni azt, hogy mit jelent a történelmi, politikai és családi folytonosság. Enélkül nincs magyar nemzet! Ha megszakad az emlékezés, akkor nem fogunk összetartozni, nem tudunk erőt meríteni a múltból ahhoz, hogy a jelen nehézségeit át tudjuk élni."