Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Meghívó
A négyigenes népszavazás
Viták a legnagyobb ellenzéki erő álláspontjának kialakulása során
Előadások a rendszerváltozás 30. évfordulója alkalmából
Modell és Valóság előadássorozat, IX. évad 3. rendezvény
Meghívott előadók:
Szabó Tamás,
közgazdász, az MDF elnökségi tagja, majd alelnöke, privatizációért felelős tárca nélküli miniszter (1992-1994)
Csáky András,
orvos, az MDF ceglédi alapszervezetének tagja, országgyűlési képviselő (1998-2010)
Moderátor:
Lesti Árpád,
politológus, Forum Politicum
Időpont: 2019. november 18., csütörtök, 18.00
Helyszín: Közösségi és kulturális központ - S4(1052 Budapest, Semmelweis utca 4.)
2019. december 7.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
A Hét című tévéműsornak adott interjút Antall 1993. szeptember 12-én. A riporter Pálfy G. István volt.
"Pálfy G. István: Miniszterelnök Úr! Talán nem egészen pontosan illenek ide a szavak, de az emberek így fogalmaznak: a gazdaság padlót fogott. Szakértők is azt jósolják, hogy ennek a gazdasági gödörnek a mélyét, alsó szintjét 1994-ben érjük el. ’94 azonban más szempontból is fontos az ország számára. Hogyan lehet ilyen állapotban nekiindulni a választásoknak?
Antall József: Az elmúlt időszakban már kijelentettem azt, hogy semmiféle olyan gazdaságpolitikát nem fogunk folytatni az elkövetkező időben, amely rövid távra, a választások érdekében mintegy csalással, a lakosság félrevezetésével vagy az ország érdekeivel ellentétes gazdaságpolitikai intézkedésekkel akarna hasznot szerezni a kormánykoalíciónak vagy pártunknak. Kijelenthetem, hogy a hátralévő időben, az ország érdekében, realista gazdaságpolitikát fogunk folytatni, hosszú távú érdekeket szem előtt tartva. Ami a jóslatokat illeti, azt mondhatom, hogy a gazdasági fejlődésben és a gazdaság perspektívájában, sajnos, a jóslatok nemigen szoktak beválni. Itt semmi mást nem lehet tenni, mint különböző tényezők és különböző feltételezések alapján kialakítani egy gazdasági jövőképet és egy gazdasági stratégiát.
Szeretném hangsúlyozni, hogy nem a mi kormányra kerülésünktől, hanem már a ’80-as években folyamatos gazdasági csőd felé haladt az egész úgynevezett szocialista tábor és Magyarország is, beleértve a mezőgazdaságot és minden más ágazatot. Akkor arról volt szó, hogy a jóslások szerint egy-két év után a gazdaság visszaesése vagy megáll, vagy csökken. Különböző feltételezések voltak arról, hogy mikor indulhat meg a gazdaság. Ebben lehettek tévedések, lehetett pesszimista vagy optimista forgatókönyvet csinálni, de a lényege az volt, hogy egyrészt az örökséget kellett alapul venni, nemcsak azt, amit egyszerűen átvettünk, hanem azt is, ami a süllyedés irányvonalát jelentette. A gazdasági visszaesés már a régi gazdasági struktúrában zuhanásszerű volt, a mi kormányra kerülésünk előtt. Illúziók és hamisítások azok az állítások, amelyek a rendszerváltozás előtti utolsó másfél vagy két évet egy szakértői kormány által vezényelt nagyszerű időszaknak igyekeznek bemutatni. Igenis a magyar gazdaságnak a ’89–90-es esztendő gazdaságtörténetileg a legsötétebb és visszaeső időszaka volt."