Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Meghívó
Antall József születésének 93. évfordulója alkalmából rendezett
Emlékestre
Megemlékezést tart:
Prof. Dr. Habil. Szalály Sándor, Dsc
a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója
Pálfy G. István
újságíró, irodalomtörténész
Házigazda:
Csáky András
Időpont: 2025. április 11., 17.30
Helyszín: Ceglédi Városháza Díszterme
(Cegléd, Kossuth tér 1.)
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
A doni harcok túlélő katonái megemlékezést tartottak 1991. január 13-án a Hadtörténeti Intézetben.
"Nincs többé Varsói Szerződés, a magyar hadsereg január 1-jétől semmiféle katonai összeköttetésben nincs a Varsói Szerződés katonai szervezetével, megszűntek az alá- és fölérendeltségi viszonyok, és a KGST felszámolásának a napjait, heteit éljük.
Erről igen sokan – sajnos sok évtizedes ferde nevelés következtében – elfeledkeztek, és nem értékelik, hogy micsoda történelmi fordulat az, ha 1944. március 19-e óta a nemzet először lesz szuverén, idegen csapatok megszállása nélkül.
Ilyen körülmények között hajtjuk végre ezt a fordulatot, amihez még valamit szeretnék hozzátenni, hiszen sokszor elhangzik: békés átmenettel történik ez az átalakulás. Ezt a békés átmenetet akarta az ország, mert nem akart vérfürdőt, nem akart polgárháborút, és nem akarta az indulatok elszabadulását. És amikor elindultak az átalakulás politikai mozgalmai, akkor ezzel egyetértettek, senki nem kifogásolta, hanem ennek az útját kereste. És ma hangoskodnak olyanok, akik akkor meg se szólaltak.
Igenis a békés átmenetnek ez az ára. Ha nem pusztulnak el a javak, nem pusztulnak el az otthonok, az utcán nem lőnek, akkor az igazságtétel bonyolultabb. Akkor egy működőképes országot átvinni a túlsó partra sokkal nehezebb. És mi erre vállalkoztunk, hogy egyszerre hajtjuk végre a történelmi igazságtételt, és egyszerre igyekszünk működőképes állapotban tartani az országot a nemzet érdekében. És ez nem népszerű feladat. Ez népszerűtlen intézkedéseket jelent. És a népszerűtlen intézkedések reánk hárulnak, és vannak, akik abban a könnyű helyzetben vannak, hogy nem kell osztozkodniuk ebben a felelősségben. Azok nyugodtan kritizálhatnak. Elviseljük. De legalább azok, akik ide vezették az országot, ne tegyenek úgy, mintha semmi közük nem lenne hozzá, és legalább ne nagyképűsködjenek velünk szemben."