Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Meghívó
Antall József születésének 93. évfordulója alkalmából rendezett
Emlékestre
Megemlékezést tart:
Prof. Dr. Habil. Szalály Sándor, Dsc
a Veritas Történetkutató Intézet és Levéltár főigazgatója
Pálfy G. István
újságíró, irodalomtörténész
Házigazda:
Csáky András
Időpont: 2025. április 11., 17.30
Helyszín: Ceglédi Városháza Díszterme
(Cegléd, Kossuth tér 1.)
2025. május 11.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
A baloldal még a kormányalakításra is képtelen lenne?
A Bajnai-féle üzleti terv megbukott, így elszálltak a kétharmados balliberális győzelmi álmok – mondta el Kiszelly Zoltán politológus az Antall József Baráti Társaság szerda esti rendezvényén. Boros Bánk Levente bízik benne, hogy az embereket nem lehet úgy megvezetni, mint 2006-ban. Varga Áron egy lyukas garast sem adna a kétharmados balliberális sikernek.
Kiszelly Zoltán szerint Bajnai Gordon üzleti terve nem úgy teljesült, ahogy azt 2012 nyarán várni lehetett, mivel akkor még kétharmados győzelmet terveztek. A politológus elképzelhetőnek tartja, hogy egy baloldali választási győzelem esetén lecsökkentenék azoknak az intézményeknek a támogatását, amiket a mostani kabinet hozott létre. Emlékeztetett arra, hogy a korábbi tapasztalatok alapján a baloldal privatizálná a most állami tulajdonba vett cégeket.
A politológus szólt arról is, hogy a progresszív adórendszer bevezetésével a 2010 előtti szabályok alapján a mostani bruttó 220 ezer forintos átlagjövedelem 30 százalék fölötti kulccsal adózna. „A nemzetközi cégekre kivetett adók helyett a lakosságnak kellene fizetnie.” Visszajönnének azok az emberek, akik a 2010 előtti megbukott modelleket próbálták bevezetni – tette hozzá.
A Fidesznek ezért tennie kell
Kiszelly szólt arról is, hogy a kettős állampolgárságról szóló törvényt a balliberális oldal minden bizonnyal visszafordítaná, felvizezné. Az lenne a szerencsés, ha az MSZP partner lenne a nemzetpolitikában, miszerint érdekeltek abban, hogy a határon túli magyarok számára Magyarország egy erős és vonzó opció lenne – tette hozzá.
„Angol típusú választás lesz 2014-ben, ahol rengeteg jelölt indul egy választókerületben, és mindig van egy domináns szereplő.” A Fidesznek tennie is kell azért, hogy a jobboldali választók elmenjenek szavazni, mivel ők sem robotok – tette hozzá. A külföldi szavazók preferenciáiról nincsenek adataink, de az biztos, hogyha figyelnek rájuk, akkor elmennek szavazni – vélekedett az elemző.
Nincs baloldali ideológia
Boros Bánk Levente úgy látja, az elmúlt nyolc évvel lehet kampányolni és választást nyerni 2014-ben. Ennek az oka, hogy a kontraszt most már nem csak arról szól, hogy a jelenlegi balliberális ellenzék mit művelt, hanem ezzel szembe lehet állítani a mostani ciklus eredményeit – tette hozzá. Emlékeztetett arra, hogy 2006-ban sikerült megvezetni az embereket, de bízik benne, hogy még egyszer ezt nem lehet megcsinálni.
A szakértő szólt arról is, hogy a mostani kabinet a tényekkel megtámasztva el tudja magyarázni, hogy a szociálliberális nyolc évvel szemben, milyen előrelépéseket sikerült felmutatni. Nehéz elképzelni, hogy a jelenlegi ellenzék, milyen kormányt tudna alakítani, főleg a mostani viták alapján – tette hozzá. Boros Bánk szerint alapvetően hiányzik a baloldalról a koherens ideológia és világkép, addig amíg ez nincsen meg, nem is érdemes föltenni azt a kérdést, hogy mit tennének nemzetpolitikai területen.
Gyurcsány nyomást gyakorol
Varga Áron szerint 2002–2010-es időszak valóban katasztrofális volt, de 2010 után sem történt komoly áttörés. A Policy Solutions elemzője elmondta, hogy a mostani ellenzék hatalomra kerülése esetén minden bizonnyal az alkotmányhoz nyúlna hozzá, de ehhez kétharmados többség kell, amelyre egy „lyukas garast sem adna.” A kettős állampolgárság nem visszafordítható folyamat, a baloldal nem fog ezen változtatni, ezzel szemben a választási rendszert mindenképpen átírnák – vélekedett az elemző.
Gyurcsány minden bizonnyal azt szerette volna elérni ominózus kijelentésével, hogy bebizonyítsa képes ártani egykori pártjának – mondta a szakember. A DK vezetője minden bizonnyal így is nyomást akar gyakorolni az MSZP-re, hogy bevegyék a baloldali összefogásba – tette hozzá. Szólt arról is, hogy az ellenzéknek nincsenek nagyon komoly tartalékai a bizonytalanok között, ezért erre nem is érdemes komolyan építeni.
Kovács András
Megjelent az mno.hu-n 2013. október 17-én.