Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Túró Rudi és szépségkirálynő választás
Kuturális térhódítás a politikai átmenetben
Meghívott beszélgetőtárs:
Tóth Eszter Zsófia,
történész, társadalomkutató, a Milton Egyetem oktatója, a Mediaworks főmunkatársa,
a "Csemege ajándékkosár. Fogyasztás és zene a Kádár-korszakban" c. könyv társszerzője
Moderátor:
Lesti Árpád,
politológus, Forum Politicum
Előadások a rendszerváltozás alkalmából
Modell és Valóság sorozat, XIII. évad 3. rendezvény
Időpont: 2025. január 16., 18.00
Helyszín: Háló Közösségi és Kulturális Központ - S4
(1052 Budapest, Semmelweis utca 4.)
2025. február 5.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Ez óriási veszély a Fidesz számára
Amíg a szavazóurnákat nem zárják le, addig nem dőlt el a 2014-es parlamenti választás – hangsúlyozták politikai elemzők az Antall József Baráti Társaság csütörtök esti rendezvényén. Arról is beszéltek: nem annyira nagy probléma, hogy egyik párt sem rendelkezik programmal, mivel az emberek nem olvassák őket.
Átalakult a politika a mai világban, a pártprogramok háttérbe szorultak, nincsenek is – mondta el a Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője. Nem is biztos, hogy szükség van rájuk, mivel nagyjából tudható, mire számíthatunk az egyik vagy a másik politikai erő győzelme esetén, tette hozzá. „A baloldal sikere esetén egyfajta restauráció várható, ami a bankadó eltörlésében és a többkulcsos adó bevezetésében kulminálódhat, valamint ott folytatnák, ahol 2010-ben abbahagyták.” Ha a Fidesz–KDNP győzne, akkor az elmúlt időszak folyatása következne, de mindenképpen konszolidáltabb periódus jönne, amire egyébként Orbán Viktor miniszterelnök is beszélt az évértékelőjében. Mráz szerint a másik változás egy olyan széles társadalmi csoport létrehozása lenne, amelyek nyertesei a kormányzati politikának.
Az LMP legnagyobb tartalékai
Kormányellenes szavazók bőven vannak Magyarországon, így ha a baloldalból kiábrándulnak e csoportok, akkor valahol máshol jelennek meg, akár a Jobbiknál is láthatóvá válhatnak – vélekedett a Nézőpont Intézet vezetője. [Az intézet legfrissebb kutatását itt olvashatja – a szerk.] A radikális párt nemcsak a Fideszt, hanem a baloldalt is támadta az utóbbi időben, ami teljesen érthető stratégia a részükről – mondta a szakember. „Nem lepődnék meg, ha a Jobbik jobban szerepelne a választásokon, mint amit a közvélemény-kutatások jeleznek.”
Az LMP-ről a politológus elmondta, hogy a bejutásokhoz az összes zöldpárti szavazónak el kellene mennie, azonban a felmérések során nagyon nehéz elérni a fiatal szavazókat, akik a legnagyobb tartalékát jelentik az alakulatnak.
Mráz szólt arról is, hogy a közvélemény-kutatás pillanatfelvétel, ami döntő lehet, az az aktivitás. Bár a kutatások szerint a Fidesz-szavazók jól állnak az aktivitás terén, nincsen olyan érzésük, hogy a győzelem veszélyben lenne – mutatott rá a szakember. „Éppen ezért a választási urnák lezárásáig nem dőlt el semmi.”
Ez az érdekük?
Szentpéteri Nagy Richard, a Méltányosság Politikaelemző Központ (MPK) munkatársa szerint van értelme a pártprogramoknak, annak ellenére hogy nem arra valók, hogy az emberek elolvassák. „A pártpolitikusok saját nyelvezetük révén kifejezik a pártprogramokat, azonban a mi pártjaink különös képződmények – fogalmazott. – Ha azt nézzük, hogy amikor a pártoknak lehetőségük volt arra, hogy bizonyítsanak, akkor mindig mást tettek, mint ami a programokban szerepelt.”
„A Fidesznek és a baloldalnak is az az érdeke, hogy minden úgy maradjon, ahogyan most van” – vélekedett az MPK elemzője. Szerinte a baloldal akkor tudná megnyerni a választásokat, ha az alsóbb rétegek óriási arányban jelennének meg a szavazás napján. Ehhez azonban hiányoznak az üzenetek, egy jó lista és egy hiteles listavezető – mondta a szakember.
Eddig simán nyert a Fidesz
A pártprogramokkal ma már természetesen nem lehet választásokat nyerni, de míg a Fidesz mögött ott áll egy négyéves ciklus, mindenki tudja mi várható tőlük, addig a másik oldalon sokkal fontosabb lenne, hogy bemutassák, miben kínálnak mást a választóknak, mint a mostani kabinet – hangsúlyozta Huber Szebasztián, a Forum Politicum (FP) Intézet elemzője. A kormányváltó szavazók nem egy erőben egyesülnek, mint a korábbi voksolások idején, ami szintén megnehezíti a baloldal dolgát, tette hozzá. A Jobbikról elmondta, hogy bizonyos kérdésekben el kell határolniuk magukat a Fidesztől. Az LMP-t akár a választásvégi lendület is beviheti a parlamentbe.
A politológus a mostani jelöltállításról elmondta, hogy egyértelműen a Fidesz–KDNP nyerte meg, a baloldalnak nem mindenhol sikerült nagyon gyorsan leadnia a listát. A kisebb alakulatokat Huber egyértelműen pénzszerző formációknak nevezte. „Ha a közvélemény-kutatásokat igaznak fogadjuk el, akkor a választások gyakorlatilag eldőltek, de nem szabad azt elfelejteni, hogy a kampány hátralévő részében még bármi megtörténhet.” Az LMP számára a legnagyobb esély azok szavazatának a megszerzése, akiknek elegük van a mostani kínálatból – tette hozzá.
Kovács András
Megjelent az mno.hu-n 2014.február 27-én.