Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
id. Antall József Orosziban felállított szobrának újbóli átadása
2024. július 24., 17.00
Oroszi
Adományozói felkérés
Az első alkalommal meghirdetett adományozói felkérésünk 2023. december 29-ei határidejéig 958.000 Ft adomány, további 300.000 Ft előadásra fordítható támogatást kaptunk.
Bővebben ezen a linken keresztül tájékozódhat!
Köszönjük!
2024. szeptember 17.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Tisztelettel köszöntöm az Antall Család megjelent tagjait!
Tisztelt Elnök Urak, Kormánybiztos Úr, Államtitkár Asszony, Államtitkár Úr!
Tisztelt Emlékező Vendégeink!
Szomorú aktualitása van a mai megemlékezésnek. Életének 88. évében elhunyt Antall József, a rendszerváltás utáni Magyarország első miniszterelnökének özvegye, Dr. Antall Józsefné Fülepp Klára asszony. A NÖRI sok eseményét megtisztelte személyes jelenlétével, ma is köztünk van – ebben biztos vagyok. Nyugodjék békében!
Búcsúztatására ugyanitt április 19-én, kedden délután 3 órakor kerül majd sor, de most tisztelettel kérem Önöket, hogy rövid, néma felállással emlékezzünk rá!
(…) Köszönöm!
„Azt jelenti Szent István öröksége, hogy magyarság, kereszténység, európaiság elválaszthatatlan egymástól, s ebben gyökeredzik egész szellemiségünk, európaiságunk.”
Az Antall Józseftől származó idézet a hátunk mögött található temetői Nagykereszthez – vagy, ahogy mi hívjuk: Szentkereszthez – vezető egyik útba süllyesztett, faragott gránit táblán olvasható, a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus tiszteletére tavaly kialakított, ezeréves magyar kereszténységünk olvasókönyvében.
A Szentkereszthez vezető 4 útnak – a Kereszt szárainak - szimbolikus jelentése van, minden egyes idézet és „mérföldkő” üzenetértékű, legfontosabb kapaszkodóinkat, a keresztény magyarság megtartását és megmaradását hivatottak jelképezni.
A korpusszal szemközt lévő, leghosszabb út nyugati irányból, a Batthyány-mauzóleum felől vezet a kereszthez. A Megmaradás útja 14 tábláján olyan történelmi események, illetve évszámok láthatók, amelyek a magyarság és a kereszténység elválaszthatatlan összefonódásának legfontosabb „mérföldkövei”, hiszen nemzetünk és hitünk egymást erősítve maradtak meg a Kárpát-medencében.
Az Atya és a Szentlélek útja között, a kereszthez keleti irányából vezető út, az Fiú útja a teremtő szellemiség jelképe, amely idézeteivel jelentős magyar államférfiak keresztény hittel kapcsolatos gondolatait közvetíti. Szent István, IV. Béla, Hunyadi Mátyás, II. Rákóczi Ferenc, Széchenyi István és Bethlen István mély jelentésű szavai után, közvetlenül a Kereszt előtt, a hetedik táblára Antall József miniszterelnök 1993-ban elhangzott ünnepi beszédének e részletét vésettük fel.
Amennyiben maradt volna hely még egy idézet megörökítésére, abban az esetben a barát és harcostárs Mádl Ferenc köztársasági elnök 2001-es vatikáni beszédéből került volna rá a következő idézet: „A magyarság egész történelme során egyedül a kereszténységgel kötött olyan szövetséget, amelynek töretlen fennállását ezer év múltán is ünnepelhetjük.”
Bizonyosan nem véletlen, hogy a Fiú útja a Szentkereszt irányából éppen a sírkert 28-as parcellája felé vezet, amelyben Antall József és Mádl Ferenc is nyugszik.
Tisztelt Emlékezők!
Antall József egy interjúban azt nyilatkozta, hogy gyerekkorában e sírkert utait róva és emlékeit felkeresve ismerte meg apja elbeszéléseiből a modernkori Magyarország történelmét.
Ezért is kiemelten fontosnak tartjuk, hogy a NÖRI méltó módon ápolja az emlékét. Ezért is tisztíttattuk le az 1999-ben állított és 3 évvel ezelőtt felújított síremléket, amely mellett a modern kori Magyarország első miniszterelnökének mellszobrát, Domonkos Béla alkotását is felavatták a felújítást követően.
Ezért fontos állomása ez a hely a Miniszterelnökök a Fiumei úti sírkertben nevű tematikus sétánknak, ezért fontos állomása a FiumeiGuide nevű, folyamatosan bővülő mobiltelefonos applikációnknak, amelynek már első 50 célállomása között is ott volt Antall József nyughelye.
Végakarata szerint a miniszterelnök sírját csupán egy ácsolt fakereszt díszítette, a fejfát pedig a szülei sírjáról idetelepített borostyán. A család kezdeményezésére hat évvel később mégis díszes síremlékkel vették körül, amely mellett oszlopos tölgy magasodik, a föld és ég kapcsolatát, az örök életet szimbolizálva. Antall József miniszterelnök a Fiumei úti sírkert olyan erőterében nyugszik, amely Deák, Batthyány és Kossuth mauzóleumának ölelésében nagy kortársai, Szabad György és Mádl Ferenc mellett található.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Gondolataimat Dr Boross Péter miniszterelnök úr szavaival zárom, amelyek a tavalyi Wekerle-emlékév kapcsán készített „Miniszterelnökök a Fiumei úti sírkertben” című filmünkben hangoztak el:
„A magyar politikatörténet tele van szerencsés és szerencsétlen mozzanatokkal. Az egyik szerencsés mozzanat az, hogy a rendszerváltás első miniszterelnöke Antall József lett. Antall József egész személyisége, kiállása, érvelése, történelmi ismeretanyaga és azok praktikus idézése valami különös tekintélyt adott neki.”
Mi pedig, akik a rendszerváltó Magyarországon éltünk, szerencséseknek mondhatjuk magunknak, hogy kortársai lehettünk.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!