Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
id. Antall József Orosziban felállított szobrának újbóli átadása
2024. július 24., 17.00
Oroszi
Adományozói felkérés
Az első alkalommal meghirdetett adományozói felkérésünk 2023. december 29-ei határidejéig 958.000 Ft adomány, további 300.000 Ft előadásra fordítható támogatást kaptunk.
Bővebben ezen a linken keresztül tájékozódhat!
Köszönjük!
2024. szeptember 17.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Ma lenne 90 éves
Ma lenne 90 éves Antall József. Azért jöttünk ma össze, hogy erre emlékezzünk, emlékeztessünk. Emlékezésünket beárnyékolja, hogy néhány napja, március 30-én megtért Teremtőjéhez felesége Klára asszony is.
Hölgyeim! Uraim!
Nagyon szépen köszönöm, hogy elfogadták meghívásunkat. Külön köszöntöm két előadónkat: Martonyi János urat, aki az Antall kormány államtitkára, 2010-14 között Magyarország külügyminisztere volt. Köszöntöm Farkas István piarista atyát, Dunasziget plébánosát. Köszöntöm az Antall majd a Boross kormány volt minisztereit: Jeszenszky Géza, Kónya Imre és Szabó Tamás urakat. Köszöntöm a körünkben megjelent volt államtitkár urakat, országgyűlési képviselő urat, az egyházak képviselőit, a környező települések polgármestereit és mindazokat, akik ma itt megjelentek.
Antall József több mint negyven évnyi kommunista hatalom után jutott politikai főszerephez. 1990-ben a megnyert választások után hatalmas teher nehezedett a kormányfő vállára. Egy eladósodott, piacait nagyrészt elvesztő gazdaság, balkáni háború ellenére több történelmi jelentőségű eredményt ért el kormányzása alatt. Nevéhez köthető – a ma már széthullani látszó – visegrádi együttműködés, a közép-európai térség integrációjának szorgalmazása. Vezető szerepe volt a szocialista országok katonai társulása, a Varsói Szerződés, valamint a tervgazdasági együttműködés, a KGST megszüntetésében. Személyiségét illetően ma különösen fontos hangsúlyozni, hogy soha nem lehetett korrupcióval vádolni, valamint távol állt tőle mindenféle szélsőség. Örök érvényű vele kapcsolatban Sütő András jellemzése, mely szerint, idézem: „ Egyik legfőbb érdeme volt, hogy szélsőséges tendenciák közepette a nemzeti szintű korlátok fölé tudott emelkedni, hogy szembeszállt mindig az intolerancia megnyilatkozásaival, és szigorú bírálat alá vette a meggondolatlanul cselekvőket.
Tisztelt Emlékezők!
Antall miniszterelnök úr számára nagyon fontos volt a kereszténység és Európa. A kereszténység kifejezést mindig ökomenikus értelemben használta, s nem pusztán vallásként. Értékrendként, etikai alapállásként, szellemiségként tekintett a kereszténységre. Még 1990-ben a Valóság című újságnak adott interjújában így fogalmazott: „ A modern kereszténydemokrácia nem egyházhoz kapcsolódó, még csak nem is vallásosságot követelő kereszténydemokrácia, csak keresztény indíttatású, a keresztény értékeket magába olvasztó politikai irányzat, amelyik a klérustól teljesen függetlenül szolgálja ezeket az értékeket.” De ezekről a kérdésekről előadóink bizonyára sokkal részletesebben fognak szólni.
Most engedjenek meg néhány mondatot számomra Antall miniszterelnök úr és Cegléd kapcsolatáról. Nagyon kevesen tudják, hogy Miniszterelnök Urat keresztvíz alá az a Dr. Korompay Tihamér sebész főorvos tartotta, aki Cegléden a kórházban 1960 és '70 között az igazgatói posztot is betöltötte. Talán ezzel is függ össze, hogy 1984-ben kórházunk elnevezése is az akkor még az Orvostörténeti Múzeumban tevékenykedő Antall Józsefnek köszönhető. Ő tett javaslatot arra, hogy a kórház Toldy Ferenc nevét vegye fel. Bizonyára nagyon sokan emlékeznek arra az esős májusi napra 1991-ben mikor Miniszterelnök Úr avatta fel a II. világháborús emlékművet. Azon a délutánon a zsúfolásig megtelt színházteremben beszédében teljesen őszintén számolt be az ország helyzetéről. Nagyjából ugyanazt mondta el, amit már 1990 szeptemberében elmondott volna az ország nyilvánossága előtt, ha a Magyar Televízió akkori vezetője be nem tiltja. Beszédét követően bárki kérdéseket tehetett fel, véleményt alkothatott. Ebből is érzékelhető, hogy Cegléden volt és van hitele Antall Józsefnek. Ezért gondoltuk annak idején, hogy nem haláláról emlékezünk meg, hanem minden év áprilisában, születése napján emlékezve rá, hálát adunk a Teremtőnek, hogy ő vezethette az országot az átalakulás éveiben.
Sokan mondják, hogy nagyon kevés adatott neki. Fizikai értelemben igaz, de teljesítményben nem. Abraham Lincoln mondta egyszer, hogy: „A legvégén nem az fog számítani, hogy mennyi év volt életedben, hanem, hogy mennyi élet volt éveidben.” Neki nagyon-nagyon sok élet volt az éveiben.
Végül, de nem utolsó sorban szeretném megköszönni, hogy eljöttek, hogy együtt emlékezhettünk. Bízom benne a Teremtő lehetővé teszi, hogy még sokszor összejöjjünk. Zárásként hadd idézzek Boross Péter ma megjelent interjújából három mondatot:
"Élnie kellene. Azért is, hogy stílusminta lehessen, és példát mutasson, hogy elvek és nemcsak érdekek dönthetik el, hogy a politika világában kivel lehet barátkozni és kivel nem. Vigasztaló, hogy síron túli üzeneteivel azt szolgálja most is, amit egész életében szolgálni akart."
Isten áldja Önöket, vigyázzanak magukra!