Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
id. Antall József Orosziban felállított szobrának újbóli átadása
2024. július 24., 17.00
Oroszi
Adományozói felkérés
Az első alkalommal meghirdetett adományozói felkérésünk 2023. december 29-ei határidejéig 958.000 Ft adomány, további 300.000 Ft előadásra fordítható támogatást kaptunk.
Bővebben ezen a linken keresztül tájékozódhat!
Köszönjük!
2024. december 2.
Ezen a napon történt:
Honlapunk fejlesztését támogatta:
Alapítvány a Közjóért
Klára Asszony! Polgármester Úr! Antall József Tisztelői!
Nehéz megemlékezni egy gyerekkori barátról, aki hozzánk mérve óriás, és aki 18 éve halott, pedig most lenne 79 éves. Halála 10. évfordulóján a hivatalos állami megemlékezést Dr. Sólyom László, Magyarország kiemelkedő köztársasági elnöke mondta. Engedjék meg, hogy ennek a beszédnek első és utolsó bekezdését felolvassam.
„Tíz évvel ezelőtt Szabad György ezekkel a szavakkal búcsúztatta Antall Józsefet: alkotmányos ember volt. Azon a vigasztalan, hideg decemberi napon valóban a nemzet gyűlt össze miniszterelnöke koporsója köré. Ott álltak Európa állam- és kormányfői. Vajon lehet-e az őszinte megrendülés és tiszteletadás elégtétel azért a méltánytalanságért, amellyel életében minősítették küzdelmét és erőfeszítéseit, amelyekről maga is tudta, hogy rövidtávon nem lehetnek sikeresek, de amelyekre mégis életét tette fel? Történelmi személyiségnek a történelem ítéletére kell bíznia magát. Ez az ítélet folyamatos lesz, s változó lehet, míg csak magyar történelmet írnak. Egy pontja azonban végleges és megfellebbezhetetlen: Antall József alkotmányos ember volt.
1993-ban, a miniszterelnök halálakor a köztársasági elnök azt méltatta, hogy Antall József elvezette a népet a demokrácia küszöbére, s hazánk megindult az áhított demokrácia felé. Én azonban, mint az Alkotmánybíróság elnöke abban az időben, azt állítom, hogy Antall kormányzása alatt megérkeztünk a demokráciába, kiépült és működött az alkotmányos demokrácia teljes intézményrendszere; az alkotmányos kultúra pedig olyan korszakát élte, amely példaként szolgálhat. így kellett lennie, hiszen a miniszterelnök alkotmányos ember volt.”
Ennek a táblának ötletgazdája, Márton Mihály atya (2001-ben elhunyt pestújhelyi plébános) nem véletlenül írt ide három nevet: Antall József, id. Antall József, Szűcs István. A családnak nagy szerepe van az egyén jellemének formálásában, kialakításában. Még két nevet azonban hozzátennék.
Az egyik Antall Lajos bácsi, az apai nagyapa. Szakmáját tekintve hentes, aki Orosziban kis földjén gazdálkodott. Remek gazda volt. Elhatározta, hogy mindhárom gyermekének diplomát ad. Felköltözött Pestre. Az alakulóban lévő Pestújhelyen olcsó volt a telek és az építkezés. A mai Szűcs István utca elején nyitott kis szatócsboltot. Béla és József Államtudományi doktorátust szereztek, Irma - sokunk tanítója - tanárnő lett.
Az anyai nagyapa Dr. Szűcs István piarista kosztos diákból lett Klebelsberg Kunó helyettes államtitkára, az oktatási reform egyik kidolgozója, Pestújhely alapítója, e templom egyik létrehozója, és a község egyetlen méltóságosa.
A szatócs doktorált fia, elveszi a méltóságos, Irén nevű lányát.
Az édesapa, a nálunk sokáig méltatlanul mellőzött id. Dr. Antall József, akinek sok ember köszönheti életét. Talán az egyetlen olyan politikusunk, aki egyik diktatúrának sem engedett. Budapest és az ország újjáépítésének irányítója, újjáépítési miniszter, majd pénzügyminiszterként egyik ötletgazdája a jó forintnak. Ötvenes éveinek elején visszavonul és nyelvtanítással keresi meg a család kenyerét. Varsóban utca őrzi nevét, Jeruzsálemben táblája van az igazak falán, a pesti Ferencesek templom falán emléktábla, melyet lengyelek állítottak. Most már végre van egy id. Antall József rakpart.
Sok karriert tett tönkre már a házasság, Antall József jól választott Klára Asszony személyében. Nem csak én látom így, Klára Asszony gyerekkori játszótársa, hanem Granasztói György történész is, a Magyar Corvin-lánc Iroda újonnan kinevezett vezetője, aki ezt a rendszerváltoztatás 10. évfordulóján rendezett parlamenti megemlékezésen - amelyen a díszvendég Lech Walesa volt - már elmondta.
Jövőre lenne Antall József 80 éves. Mihályi Zoltán barátom ötlete alapján emlékszoba létrehozásán fáradozunk, aki tud segíteni, valamelyikünket keresse meg. Tér vagy utca elnevezése is szóba került a helyi önkormányzatban. Én az Árvavár utcát javasolnám, ahol a nagyapa háza áll és gyerekkorának otthona - az Árvavár utcának ez már a nyolcadik neve, tehát nem tartozik Pestújhely történelmi utca neveihez.
Engedjék meg, hogy Klára Asszony megemlékezése után, Antall József tisztelőinek nevében Mihályi Zoltán barátommal elhelyezhessük a megemlékezés koszorúját.
Budapest - Pestújhely, 2011. április 10.
Lövey György